Leczenie uzależnienia od hazardu w Klinice Uzależnień

Leczenie uzależnienia od hazardu w Klinice Uzależnień, a więc w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień jest skierowane indywidualnie na wszystkich pacjentów. Hazard jest nałogiem, z jakim rodacy borykają się znacznie częściej. Jest uzależniający, bo stymuluje mózgowy system nagrody, tak samo jak narkotyki albo alkohol. Podobnie jak w przypadku uzależnień behawioralnych specjaliści odkryli, że kompulsywni hazardziści pozytywnie odpowiadają na leczenie farmakologiczne i psychospołeczne.

Z tego powodu terapia poznawczo – behawioralna jest ukierunkowana właśnie dla tych osób, gdy zgłaszają się one do placówki. Jest ona efektywna, gdyż nauczy umiejętności nie dopuszczania do nawrotów i służy zmianie nawyków, a także zidentyfikuje główną przyczynę uzależnienia. Kiedy weźmie się też udział w grupach wsparcia, to można sporo zyskać, ponieważ nie jest się ocenianym. Uzależnienie od hazardu jest o tyle groźne, że najczęściej traktowane jest jako rozrywka. Z tego względu sama terapia opiera się na zasobach pacjenta oraz na odmianie jego niekorzystnych przyzwyczajeń. W czasie terapii można dowiadywać się, jak poradzić sobie ze standardowymi trudnościami, stresem, czy napięciem.

Rozumienie problemu i tego, jakie hazard miał negatywne skutki pomaga w powrocie do równowagi. W leczeniu znaczące jest znalezienie prawdziwego podłoża uprawiania hazardu i przekonanie chorego do odmiany sposobu myślenia. Opracowany będzie plan wyjścia z sytuacji kryzysowej. Jedynie wtedy Leczenie uzależnień daje rezultaty. Zwykle dzieje się to pod namową rodzin i one również są poddawane leczeniu. Osoby zgłaszające się są informowane o planie leczenia.

Dowiedzą się, jakie mogą pojawić się objawy, kiedy powstaje głód alkoholowy. Program terapii obejmuje: terapię indywidualną, terapię grupową, leczenie bazujące na traumie, terapię motywacyjną, terapię rodzinną, leczenie wspomagane lekami, terapię poznawczo – behawioralną i może zostać rozszerzony o leczenie depresji. Każda z osób które przebywają w ośrodku ma przydzielonego własnego opiekuna terapeutę, który pomoże w radzeniu sobie z kłopotami. Będąc w ośrodku osoby trzeźwiejące poznają narzędzia pomocne na co dzień.